W naszym otoczeniu znajduje się mnóstwo różnego rodzaju szkodników i pasożytów, które mogą być szkodliwe zarówno dla nas, jak i naszych najbliższych. Niekiedy ich obecność może powodować jedynie dokuczliwe i nieprzyjemne dolegliwości związane z ukąszeniami. W niektórych przypadkach jednak spotkanie ze szkodnikami może wywołać wystąpienie różnego rodzaju chorób, które mogą mieć wpływ na nasze samopoczucie i stan zdrowia. Wśród najczęściej występujących insektów w naszym otoczeniu znajdują się pluskwy domowe. Jak wyglądają te niewielkie pasożyty, w jaki sposób rozpoznać ich obecność i co zrobić, aby pozbyć się ich na dobre?

Czym jest pluskwa domowa?

Pluskwa domowa (łac. Cimex lecutratilus) jest niewielkim owadem, którego pożywienie stanowi ludzka krew. Jest to dość charakterystyczny insekt, dlatego odróżnienie go od innych owadów występujących zazwyczaj w mieszkaniach i domach jest dość łatwym zadaniem. Pluskwy domowe są insektami bezskrzydłowymi, które osiągają długość od 5 do 7 mm i zazwyczaj przybierają owalny kształt.

Ciało pluskiew domowych jest wyraźnie spłaszczone oraz pokryte wieloma włoskami. Insekty te wyposażone są w 3 pary odnóży, na których końcach znajdują się pazury. Umożliwiają one przyczepianie się do skóry człowieka, a następnie pobieranie krwi za pomocą specjalnego narządu gębowego o charakterze kłująco-ssącym. Na głowie pluskiew występują też specjalne czułki. Są one wrażliwe na ciepłotę ciała człowieka oraz zapach. Pomaga to pasożytom lokalizować swoje ofiary.

Dorosłe osobniki pluskiew domowych mają barwę żółtawo-brunatną. Jednak po spożyciu krwi zmieniają ją na czerwonawo-brązową. Pluskwy domowe to pasożyty, które żyją do kilku miesięcy. Niestety mają też zdolność do bardzo szybkiego rozmnażania się i każdego dnia składają nawet do 12 jaj zlokalizowanych w gniazdach, najczęściej w ciemnych, odizolowanych miejscach. Jaja tych owadów mają kolor perłowy lub kremowy, natomiast cykl rozwoju pluskwy trwa od 1 do 2 miesięcy.

Gdzie występują pluskwy i jak rozpoznać ich obecność?

Pluskwy zazwyczaj grasują w miejscach, gdzie bywa wiele osób. Są to najczęściej akademiki, kina czy hotele. Właśnie w ten sposób insekty te łatwo przenoszą się do mieszkań i domów wraz z bagażem czy na ubraniu. Niekiedy pojawiają się w domu wraz z zakupem odzieży i różnych przedmiotów z drugiej ręki. Kiedy już pluskwy domowe dostaną się do mieszkania lub domu, najczęściej można spotkać je w łóżku lub zagłębieniach foteli czy kanap.

Pierwsze objawy obecności pluskiew to ślady ukąszeń widoczne na skórze. Takie ugryzienia pojawiają się zazwyczaj w nocy. Ślady można dostrzec w okolicy szyi i twarzy, a także na rękach, plecach i nogach. Mają one postać czerwonych plamek o średnicy wynoszącej ok. 5 mm. Z czasem przekształcają się jednak w płaskie bąble albo grudki, których średnica może sięgać od 2 nawet do 6 cm. Towarzyszy im obrzęk, a także intensywny świąd.

W przypadku podejrzenia występowania pluskiew należy dokładnie przejrzeć materace, a także łóżko, sprężyny i pościel. O faktycznym występowaniu problemu świadczą charakterystyczne rdzawe odchody, obecność jaj lub dorosłych owadów, a także mdły zapach przypominający nieco kolendrę czy woń zepsutych malin.

Czy domowe sposoby na pluskwy są skuteczne?

Jeżeli okaże się, że w domu rzeczywiście pojawiły się pluskwy, należy natychmiast podjąć stosowne działania i przeprowadzić odpluskwianie. Pluskwy to insekty, które wraz z ugryzieniem mogą wprowadzać do organizmu człowieka aż 40 różnych patogenów. Niestety pozbycie się widocznych insektów nie wystarczy, a całkowite ich wytępienie jest bardzo trudne. Pluskwy to mistrzowie maskowania i tylko profesjonalne i skoncentrowane działania są w stanie rozwiązać problem naprawdę skutecznie. Ponadto pluskwy domowe mogą przeżyć bez odżywiania nawet 2 miesiące.

Działania, które pomogą w pozbyciu się pluskiew, a także stanowić będą dobrą profilaktykę, dzięki której znacznie zmniejszymy ryzyko powrotu insektów to przede wszystkim częste i regularne pranie pościeli w temperaturze co najmniej 60 stopni Celsjusza. Materac powinien znajdować się w pokrowcu ochronnym, a odkurzanie i mycie warto wykonywać przy użyciu myjki parowej. Warto też często wietrzyć pomieszczenia, szczególnie zimą. Korzystnie wpłynie też stosowanie naturalnych aromatów z kurkumy i goździków, czego pluskwy nie lubią.

Jak skutecznie pozbyć się pluskiew?

Jedynym skutecznym sposobem na pozbycie się pluskiew jest profesjonalne odpluskwianie przeprowadzone przez specjalistów w dziedzinie dezynsekcji. Taki zabieg polega na zastosowaniu specjalnie dobranych środków chemicznych, które umożliwią wyeliminowanie dorosłych osobników, ale też gniazd z jajami, co zapobiegnie rozmnażaniu insektów.

Wybierając firmę mającą przeprowadzić odpluskwianie, należy wybrać specjalistów, którzy podczas dezynsekcji zastosują preparaty bezpieczne dla ludzi, a jednocześnie skuteczne w walce z pluskwami. Ponadto rzetelna firma udzieli gwarancji na wykonaną usługę i w przypadku ponownego pojawienia się pluskiew w określonym czasie ponownie przeprowadzi stosowne działania.